Klesbyttedag i Geilo kulturkyrkje


Klesbyttedag i Geilo kulturkyrkje


Fredag 25. april kl. 13-20.

Trykk her for å se arrangementet på Facebook

Bytt klær du ikke lenger bruker – og få nye favoritter i retur samtidig som du sparer miljøet! Kirkens gjenbruksbutikk har tatt utfordringen med å arrangere klesbyttedag i kulturkyrkja fredag 25. april kl. 13–20. Arrangementet er åpent for alle interesserte, og er en del av Hallingdal ombruksfestival i tilknytning til den nasjonale klesbyttedagen.

Til klesbyttedagen kan hver enkelt ta med seg inntil 7 hele og rene plagg som de ønsker å bytte inn; de får så utdelt like mange «klesbyttelapper», og kan bruke disse til å bytte inn i nye plagg. Både klær, sko, vesker, hansker og annet pent tilbehør vil være mulig å bytte inn, men det er ikke mulig å bytte brukte sokker, undertøy o.l. Ekstra fine eller dyre klær kan gi to klesbyttelapper.

I tillegg til plaggene som kommer inn til kulturkyrkja til klesbyttedagen, så vil det være mulig å benytte byttelappene for å «kjøpe» klær som allerede finnes på gjenbruksbutikken i Geilo menighetshus. «Usolgte klær» tilfaller gjenbruksbutikken etterpå.

Klokken 18.00 blir det arrangert en auksjon av de aller fineste objektene, inkludert en vintage Rolex gullklokke. Halvparten av overskuddet fra auksjonen går til Kirkens nødhjelps arbeid i Ukraina.

Arrangementet skal både rette oppmerksomheten mot miljøbelastningen ved produksjon av klær og være et reelt alternativ til å kjøpe helt nye plagg. At klesbyttedagen i kulturkyrkja arrangeres Skarverennsfredagen, med rekordomsetning av nye klær, kan være et tankekors for de fleste, men skyldes først og fremst at Den nasjonale klesbyttedagen arrangeres over hele landet denne helga.

Tilbake